Wnętrza w stylu francuskim - na czym polega ich sekret?

Styl francuskich kamienic fascynuje. Zdjęcia ich wnętrz można oglądać godzinami, zastanawiając się, w czym tkwi ich sekret. Nie sposób jednak nie wrócić do historii, żeby jak najpełniej zrozumieć to, jak widzimy dziś paryską architekturę.

W XIX wieku miała miejsce wielka przebudowa Paryża, do której plany urbanistyczne stworzył Georges- Eugène Haussmann. Miasto miało stracić swój średniowieczny charakter i przekształcić się w nowoczesną metropolię. Choć przebudowa pochłonęła olbrzymie środki finansowe i miała wielu przeciwników, to jednak dzięki niej powstał Paryż, jakim zachwycamy się dziś- z szerokimi alejami, parkami czy placami gwiaździstymi. 
 
Kamienice Haussmanna budowano wg określonego porządku: ich wysokość nie mogła przekraczać 20 m (przy takiej samej szerokości ulicy), a budynki musiały stać w linii, posiadać symetryczną elewację i dach pod kątem 45 stopni. Najbardziej efektowne zdobienia okien i balkony pojawiały się na wysokości drugiego piętra. Piętro to, zwane étage noble, miało najwyższe sufity, najbardziej okazałe sztukaterie we wnętrzach i zarezerwowane było dla szlachty. Kolejne kondygnacje są mniej imponujące- elementy architektoniczne wnętrz stają się prostsze, a im wyżej, tym niższa wysokość stropów.
 
Przenieśmy się zatem do wnętrza paryskiej kamienicy. Architekt wnętrz, Charlotte Féquet, w artykule dla australijskiego "Vogue Living" mówi:
"Myślę, że francuski styl jest jak ciągła dyskusja między klasycyzmem a współczesnością. Mamy szczęście, że mamy wiele starych miejsc z bogatymi detalami, więc musimy skomponować najbardziej funkcjonalne elementy bez wykreślania przeszłości".
Bez wątpienia, najbardziej charakterystycznymi, historycznymi elementami wnętrz paryskiej kamienicy są drewniane parkiety układane w jodełkę, portalowe kominki z marmuru z wytwornymi lustrami nad nimi, efektowne zdobienia, sztukaterie i wysokie, dekoracyjne sufity. Zachwyca również stolarka okienna i drzwiowa z dopracowanym detalem. 
 
Jeśli myślimy zaś o wystroju kamienicznych, francuskich wnętrz, dostrzegamy, że choć nie ma jedynej słusznej drogi, da się zauważyć wiele wspólnych elementów. 
Apartamenty są często urządzane bez pośpiechu, na przestrzeni lat mieszkańcy gromadzą przedmioty, którymi dekorują swoje cztery kąty. Pomieszczenia zdobią pamiątki rodzinne lub z podróży czy rzeczy wyszperane na pchlich targach. Choć mieszkańcy kamienic kochają vintage, to bez trudu odnajdziemy tu też nowoczesne meble, lampy, "perełki designu". Takie podejście do urządzania wnętrz sprawia, że stają się one eklektyczne, z różnymi rodzajami wykończeń, wybarwieniami drewna, materiałami. Nie spodziewajmy się tu jednak nagromadzenia przedmiotów, wnętrza są wciąż przestronne i stylowe, przemyślane.  
Jeśli przyjrzeć się paryskim apartamentom, widzimy jeszcze jedną tendencję. Meble zazwyczaj ustawione są na środku pomieszczenia. Przykładowo w salonie będzie to część wypoczynkowa z fotelami, stolikami bocznymi i kawowymi, a w gabinecie biurko z lampką do pracy i szezlongiem naprzeciw.
Jednym z materiałów, który często pojawia się w paryskich mieszkaniach, jest marmur. Zdobi nie tylko kominki, ale też kuchnie, łazienki czy blaty stołów. Mieszkańcy kamienic nie boją się kontrastów, swobodnie łączą na przykład surowe drewno ze złotym mosiądzem. Kolorystyka mieszkań jest zazwyczaj stonowana, choć odnajdujemy też apartamenty, do których odważnie został wprowadzony kolor, na przykład dzięki dziełom sztuki, bądź tkaninom obiciowym na meblach.
 
W czym tkwi zatem sekret paryskich wnętrz? Podsumowując, to udane połączenie zabytkowego charakteru kamienicy z oryginalnym, eklektycznym wystrojem, nie stroniącym ani od vintage, ani od współczesnego designu.
 
Zdjęcia Pinterest.