Styl Japandi cz.1

Sięgnijmy do historii, a mianowicie do lat 50. XIX wieku. Wówczas Japonia, po 200 latach, otwiera swoje granice. W roku 1863, duński porucznik marynarki wojennej, William Carstensen, odwiedza Japonię i będąc nią zafascynowany, pisze książkę "Japan's Capital". Z czasem duńscy projektanci, zaintrygowani krajem kwitnącej wiśni, zaczynają odkrywać jak wiele łączy ich koncept hygge z japońskim wabi-sabi. Jest to niewątpliwie zamiłowanie do prostoty i naturalnych materiałów. Skandynawskie wzornictwo ulega wpływom orientalnej estetyki. Powstaje styl Japandi - od słów 'Japan' i 'Scandinavia', tworzący nową definicję luksusu - spokój, jakość, minimalizm, subtelność.

Czym dokładnie jest wabi-sabi i hyggeWabi w wolnym tłumaczeniu oznacza rustykalną prostotę, sabi - czerpanie przyjemności z braku perfekcji. To filozofia akceptacji przemijania i doceniania teraźniejszości. Wabi-sabi to ważny element japońskiej codzienności; łączy się między innymi z ceremonią picia herbaty, rytuałem wymagającym umiejętności bycia tu i teraz. Ducha wabi-sabi obrazuje również sztuka niedoskonałości, kintsugi, polegająca na  uszczelnianiu pęknięć w ceramice za pomocą złota i lakieru. Hygge zaś, to tworzenie atmosfery intymności i ciepła; znajdowania szczęścia w prostych rzeczach.

Wszystko to odnajdziemy w przestrzeni Japandi, która urzeka swoim ciepłem i stonowaną paletą barw; jest jednocześnie elegancka i komfortowa. Z Japonii czerpie niechęć do zbytku, umiar w doborze dodatków dekoracyjnych, umiejętność dostrzegania piękna, miłość do przyrody i spokój, a ze Skandynawii wygodę, funkcjonalność i przytulność.

Zaprojektujmy zatem wnętrze w tej estetyce; niech słowa Antoine de Saint - Exupéry będą naszym przewodnikiem:
"Doskonałość osiąga się nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, ale wtedy, gdy nie można nic ująć".
 
Minimalizm
Japandi skupia się na otwartych przestrzeniach i czystych liniach. Wnętrze w tym stylu ma sprawiać wrażenie przestronnego; unikamy zagracenia i chaosu. Spokój osiągniemy, zachowując umiar; kupując tylko to, co konieczne.
 
Światło
Oświetlenie, które wybierzemy, powinno być subtelne, funkcjonalne, wprowadzające w atmosferę relaksu. Podążając za japońską estetyką, możemy zdecydować się na papierowe czy plecione klosze; w połączeniu z minimalistycznym, nowoczesnym designem prosto ze Skandynawii, stworzą interesującą kompozycję. Pamiętajmy, że chcąc osiągnąć idealny balans między stylem a komfortem, powinniśmy rozróżnić trzy fundamentalne grupy: światło dekoracyjne (jest rozproszone, nadaje ciepło i głębię), światło akcentujące pewne fragmenty wnętrza (np. doświetlające unikalną rzeźbę) i światło, mające swoje konkretne zadanie (np. oświetlić książkę, którą czytamy).
 
Kolorystyka 
Jedną z największych różnic między japońskim a skandynawskim stylem urządzania wnętrz, jest paleta kolorów. Podczas gdy w Skandynawii dominuje biel, w Japonii wnętrza są często odzwierciedleniem natury; pojawiają się tu głębokie brązy, zielenie i odcienie taupe. Kolorystyka stylu Japandi łączy jasne odcienie Skandynawii z ciemnymi barwami ziemi z kraju kwitnącej wiśni. W ten sposób powstaje interesujący kontrast.
Pamiętajcie, że Japandi to ciepłe, neutralne odcienie; bądźcie ostrożni z dodawaniem czystej bieli.
 
Kształty
Są inspirowane naturą; to czyste, organiczne linie. Typowe projekty Japandi opierają się na tak zwanym biomorfizmie; elementy projektu artystycznego powstają na podstawie naturalnie występujących wzorów lub kształtów przypominających naturę i żywe organizmy. Organiczne, zakrzywione linie mogą pojawić się na tkaninach, dywanach, meblach czy akcesoriach.
 
Materiały i tekstury
Wybieramy naturalne materiały. Nawet, jeśli wkrótce będzie widać po nich znak upływającego czasu, są wciąż lepsze niż ich sztuczne zamienniki. Stawiamy na drewno (jeśli bliżej nam do stylu skandynawskiego, wybierzmy jaśniejsze odcienie, jeśli do japońskiego- ciemniejsze), kamień naturalny (np. marmur, wapień) len, wełnę, bawełnę, bambus, papier, skórę, rattan, ceramikę. Podłogi przeważnie są drewniane, ale możemy zdecydować się też na betonowe, pamiętając, że dadzą już mniej przytulny efekt.
 
Dekoracja
We wnętrzach w stylu Japandi światło, przestrzeń i wszystkie zaprojektowane elementy grają równie ważne role. Dekoracje (najchętniej wyroby rzemieślnicze) nie muszą być perfekcyjne, ale muszą mieć swoje miejsce i cel. Na otwartych półkach, obok książek, możemy dostrzec japońską czy skandynawską ceramikę. Na ścianach obrazy - zazwyczaj duże, minimalistyczne, będące osią kompozycji; monochromatyczne lub neutralne w połączeniu z ciemnymi brązami, czerwienią, czernią czy kroplą różu bądź błękitu.
Rośliny doniczkowe podobnie jak obrazy, przeważnie są duże, skupiające uwagę. Jeśli myślimy zaś o kwiatowych aranżacjach, warto spojrzeć czym jest japońska sztuka układania kwiatów - ikebana. Pięknie wyglądać też będzie kompozycja z suchych gałęzi w ceramicznym wazonie.
Wrażenie przestronności osiągniemy wieszając na ścianach lustra, przeważnie o zaoblonych krawędziach.
 
Na czym dokładnie polega projektowanie w stylu Japandi każdej z domowych przestrzeni- kuchni, łazienki, salonu, biura i sypialni? Szczegóły już za tydzień!
 
Jeśli zainteresował Was ten artykuł, polecam Wam książkę "Japandi Living", której autorką jest Laila Rietbergen. 
 
Zdjęcia Pinterest.