Projektujemy sypialnię!

Po dniu pełnym aktywności, to w sypialni zregenerujemy siły i zrelaksujemy się. To pierwsze pomieszczenie jakie widzimy po przebudzeniu i ostatnie, jakie zobaczymy zasypiając. Zadbajmy więc o stworzenie przytulnej i spokojnej przestrzeni, która nam posłuży.

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie dodatkowe funkcje będzie spełniać sypialnia. Czy poszukujemy tu miejsca na toaletkę, biuro, dodatkową przestrzeń z zestawem wypoczynkowym i telewizorem? Czy ważnym jest odnalezienie miejsca na przechowywanie czy może wszystkie swoje rzeczy umieścimy w przylegającej garderobie? Czy priorytetem jest dla nas możliwie szerokie łóżko, czy może dodanie fotela, komody - czegoś co sprawi, że przestrzeń stanie się przytulna? 

Zacznijmy od ustalenia gdzie postawimy łóżko; to najważniejszy element w pomieszczeniu, który nie tylko zadba o spokojny sen, ale też wpłynie na charakter całego wnętrza. To co ważne, to dobór odpowiedniej wielkości łóżka. Kierujmy się wymiarem materaca, ale też, co ważne, całkowitym wymiarem łóżka i jego formą. W większej przestrzeni świetnie sprawdzą się rozległe, tapicerowane łóżka z szerokimi bokami i szerszymi wezgłowiami. Wówczas, przy wyborze materaca o wymiarze 200x200 cm, całkowite wymiary łóżka mogą oscylować na przykład w granicach 250x250 cm i to jest wymiar, o którym należy pamiętać. Czy takie łóżko będzie odpowiednie dla naszej sypialni? Tutaj kluczem jest harmonia i odpowiednie proporcje. Jednakże pamiętajmy, że na swobodne poruszanie się wokół łóżka należy zostawić co najmniej około 80 cm wolnej przestrzeni. Inaczej jest, gdy nasza sypialnia jest niewielka. Wówczas interesują nas te minimalne wymiary przejść, tj. ok. 50-55 cm i łóżka z możliwie najmniejszymi wymiarami całkowitymi. Jeśli aranżujemy wysokie wnętrze, możemy zdecydować się na tapicerowane łóżko kontynentalne, czyli takie, którego szerokość jest równa szerokości materaca. Do małej sypialni świetnie sprawdzą się też łóżka tapicerowane z wąskimi bokami (po 5-6 cm) i płytkim zagłówkiem (10 cm); łóżka drewniane, których całkowity wymiar jest nierzadko dużo mniejszy niż ten w przypadku tych tapicerowanych. Opcjonalnie możemy rozważyć też opcję bez zagłówka, w której ścianę za wezgłowiem wyłożymy np. przyjemną w dotyku tkaniną czy mikrocementem, a nasz materac postawimy na podeście (skrzyni) równym jego wymiarom.

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj łóżka, dobierzmy jego kolorystykę i wykończenie. W niewielkiej sypialni świetnie sprawdzi się tapicerowane, proste wezgłowie w tkaninie, w kolorze zbliżonym do ściany. To rozwiązanie z pewnością nie przytłoczy przestrzeni i da nam wiele możliwości w wyborze szafek nocnych. Jeśli przyświeca nam minimalizm, zdecydujmy się na proste, drewniane szafki, które wprowadzą ciepło do sypialni. Innym pomysłem jest oparcie całości kompozycji pomieszczenia na ciekawej formie łóżka czy jego niebanalnym kolorze. W takiej sytuacji zadbajmy o to, żeby reszta wykończeń stała się tłem, bo to łóżko przyciągnie całą uwagę. Zadbajmy zatem o neutralną kolorystykę pozostałych elementów, takich jak podłoga, szafki nocne, pościel itd. W nowoczesnych sypialniach nierzadko możemy dostrzec również drewniane zagłówki projektowane na wymiar, często na szerokość całej ściany. To rozwiązanie, które nada od razu przytulności całemu wnętrzu. Pamiętajmy jednak, aby wybarwienie drewna zagłówka dobrać do pozostałych drewnianych wykończeń, np. podłogi. Lepszym wyborem niż dopasowywanie zbliżonych odcieni drewna, będzie zdecydowanie się na ich kontrast. Przykładowo do dębowego zagłówka dobierzmy bielone, bądź czarne drewno na podłogę. Jeśli będziemy obawiać się nadmiaru drewna w takiej sytuacji, zdecydujmy się na inne wykończenie podłogi takie jak np. miękkie wykładziny.

W sypialni niezwykle ważną rolę pełnią tekstylia; to one sprawią, że wnętrze wyda się przytulne. Dobierzmy pościel, która zapewni nam komfort podczas snu. Zdecydujmy się na materiały wysokiej jakości, takie jak bawełna, len czy jedwab, które są miękkie, przewiewne i przyjemne dla skóry. Stylu i charakteru dodadzą narzuty i koce. Nieodłącznymi elementami sypialni są poduszki i kołdry. Wybierajmy je w odpowiedniej wielkości i twardości, aby zapewnić sobie wygodę podczas snu. Możemy również eksperymentować z różnymi rodzajami wypełnień, takimi jak puch, włókna syntetyczne lub lateks, aby znaleźć najlepsze dla nas rozwiązanie. Prywatność w sypialni zapewnią zasłony, które dziś wykonane są z różnych materiałów, mogących kontrolować przypływ światła z zewnątrz. Pamiętajmy, żeby dobrać do siebie wszystkie tkaniny we wnętrzu - jeśli zależy nam na naturalnym efekcie, zapomnijmy o syntetycznych włóknach. Stylowym i przytulnym rozwiązaniem będzie też postawienie łóżka na dużym dywanie.

Duże znaczenie dla atmosfery i naszego komfortu ma w sypialni światło. W miarę możliwości, korzystajmy z naturalnego światła dziennego. Otwierajmy zasłony lub rolety w ciągu dnia, aby wpuszczać do sypialni jak najwięcej światła słonecznego. Naturalne światło ma pozytywny wpływ na nasz nastrój i zdrowie. Równie ważny jest dobór odpowiedniego światła sztucznego. Główna lampa, na środku sypialni nie jest koniecznością. Warto jednak przemyśleć oświetlenie tak, aby zapewnić jasne i równomierne rozproszenie światła w całym pomieszczeniu. To, na co zwykle poświęcamy najwięcej uwagi, to dobór lamp nocnych. Idealnie sprawdzą się kinkiety z regulowanym ramieniem, z możliwością regulacji intensywności światła. To rozwiązanie idealne dla osób lubiących czytać w łóżku. W stworzeniu przytulnej atmosfery pomogą nam z pewnością lampy stołowe czy te wiszące, delikatnie oświetlające przestrzeń. W klasycznej sypialni lampy, na które się zdecydujemy, znajdą się symetrycznie po bokach łóżka. W sypialni skanynawskiej, boho czy japandi pokuśmy się o przełamanie symetrii, dobierzmy inne rodzaje lamp czy stolików nocnych. Pamiętajmy, że oświetlenie przy łóżku, to nie jedyne boczne światło na jakie możemy się zdecydować. Możemy podświetlić obraz, rzeźbę, wnęki; dodać oświetlenie na ścianach, przy sufitach, podłodze itd. W sypialni unikajmy światła o wysokiej temperaturze barwowej (jak np. światło białe lub niebieskie) w godzinach wieczornych, ponieważ może to wpływać negatywnie na nasz rytm dobowy. Zamiast tego, wybierajmy ciepłe światło o niższej temperaturze barwowej, które pomoże nam wyciszyć umysł i przygotować się do snu.

Zdjęcia Pinterest / Est Living