Projektujemy łazienkę!

Zanim przystąpimy do projektu łazienki, przemyślmy kilka kluczowych kwestii. Jaki mamy budżet? Czy potrzebujemy wanny i prysznica, czy tylko jedno z tych rozwiązań? Czy potrzebujemy dwóch umywalek? Czy mamy miejsce na przechowywanie? Określenie potrzeb funkcjonalnych ułatwi projektowanie przestrzeni. Zastanówmy się jaki styl preferujemy i jak chcemy, żeby wyglądała nasza łazienka.

Przede wszystkim rozważmy układ i wysokości umieszczenia sanitariatów, mebli i instalacji we wnętrzu. Pamiętajmy, że miskę ustępową WC możemy odsunąć od pionu o 100-120 cm. Górna krawędź miski powinna znajdować się na wysokości 40-45 cm nad podłogą. Dodatkowo, należy pamiętać o 20 cm odległości od ściany i 30 cm od innych sprzętów. Generalnie odległości między samymi sanitariatami w łazienkach, lub też między sanitariatem a ścianą, to przeważnie ok. 20 - 30 cm. Wysokość górnej krawędzi umywalki najlepiej dostosować do wzrostu domowników; choć zwyczajowo przyjmuje się 85-90 cm, to możemy zawiesić ją też na wysokości 80 czy 95 cm. Nie inaczej jest z baterią prysznicową. Tutaj również warto pokierować się swoją wygodą i określić wysokość między 110 a 130 cm od posadzki. Deszczownicę zawieśmy na wysokości 210-220 cm od posadzki.

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo mieszkań, w których wydzielono niewielki schowek/ część gospodarczą; również z przestrzenią na pralkę. Jeśli jednak naszą musimy umieścić w łazience, są dwa doskonałe sposoby, żeby ją ukryć. Pierwszy z nich zakłada umieszczenie pralki koło umywalki. Pralka w zabudowie i szafka umywalkowa powinny stworzyć jedną całość i zostać przykryte jednym blatem. Ważne będzie zachowanie odpowiedniej wysokości blatu, zatem wybierzmy niską umywalkę nablatową, wpuszczaną bądź podblatową. W tym układzie brudną bieliznę możemy ukryć w szufladzie pod umywalką. Drugi sposób na ukrycie pralki w łazience, to zabudowanie jej w słupku, bądź ciągu wysokich szafek. Nad pralką możemy wówczas umieścić szufladę na pranie, a wyżej środki piorące, czystości, ręczniki itd.

Jeśli już mowa o przechowywaniu - najczęściej wykorzystuje się na to również miejsce nad stelażem WC, o głębokości ok. 20 cm. Jest to doskonała przestrzeń na kosmetyki.

Kiedy rozważymy już układ pomieszczenia, rozstawienie sanitariatów i mebli, warto zaplanować rozmieszczenie instalacji wodno - kanalizacyjnych, elektrycznych i grzewczych. Ta pierwsza zajmuje się doprowadzeniem czystej wody do łazienki oraz odprowadzeniem ścieków. Wymaga ustawienia punktów wodnych dla umywalek, wanny, prysznica i toalety oraz odpowiedniego systemu kanalizacyjnego. W kwestii elektryki ważne jest, aby uwzględnić odpowiednią ilość gniazdek oraz zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi instalacji elektrycznych w miejscach o podwyższonej wilgotności. Gniazdek do pralki i suszarki lepiej nie umieszczać za urządzeniami; w ten sposób w razie ich awarii jesteśmy w stanie szybko zareagować i je odłączyć. Włącznik do oświetlenia górnego najlepiej umieścić przed wejściem do łazienki. A tuż przy umywalce włącznik do oświetlenia umywalkowego wraz z wystarczającą ilością gniazdek. Istotne jest dobranie w łazience oświetlenia i gniazdek elektrycznych o odpowiednim stopniu IP. Kod IP, czyli index protection rating, składa się z dwóch cyfr, które określają stopień ochrony urządzenia elektrycznego przed ciałami stałymi i odpornością na działanie wody. Zasady w zakresie instalacji opraw oświetleniowych od 2010 r. określa dokument PN-HD 60364-7-701. To norma, która odnosi się do instalacji elektrycznej w pomieszczeniach wyposażonych w wannę lub prysznic. Norma dzieli pomieszczenie na strefy bezpieczeństwa i opisuje wymagane pola dla tych stref. Dzięki temu zachowujemy bezpieczną odległość od potencjalnego źródła wody. Kiedy źródła światła chcemy umieścić w dnie wanny lub na ścianie prysznica, zdecydujmy się na oprawy oświetleniowe o najwyższym stopniu szczelności: oznaczone jako IP67 (prysznic) lub IP68 (wanna). Należy również pamiętać o obniżonym napięciu - oprawy oświetleniowe, które mogą znaleźć się pod wodą, powinny mieć napięcie 12V. Jeśli chodzi zaś o oświetlenie sufitowe, to w większości przypadków możemy wybrać oprawy o stopniu IP44.

Wybierzmy materiały wykończeniowe na ściany i podłogi, blaty, umywalki, baterie itd. Upewnijmy się, że wybieramy trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości materiały, które pasują do stylu łazienki. Jeśli zdecydujemy się, tradycyjnie, na płytki, dobierzmy ich rozmiar do układu łazienki, tak, aby ograniczyć ilość fug. Przykładowo, jeśli prysznic ma 110 cm szerokości, wyłóżmy go płytkami o szer. np. 120 cm; w ten sposób uzyskamy tylko poziome podziały. Nie bójmy się stosować dużych płytek w niewielkich łazienkach. Duże jednolite powierzchnie są bardziej efektowne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Ściany w łazienkach można wyłożyć także wielkoformatowymi spiekami, wodoodpornymi tapetami czy mikrocementem. Ten ostatni staje się coraz bardziej popularny ze względu na swoją jednolitą strukturę i łatwość w czyszczeniu. Jego dostępność w szerokiej gamie kolorów i wzorów jest dodatkowym atutem.

Zdjęcia Pinterest