Styl Japandi cz.2

Styl Japandi. Czym kierować się, projektując wnętrza w tej estetyce? Opisuję na przykładzie salonu, kuchni, łazienki, sypialni i domowego biura. Zapraszam do lektury!

Salon

Przy projektowaniu przestrzeni dziennej w stylu Japandi, warto zacząć od przemyślenia, jakie dokładnie funkcje ma spełniać to pomieszczenie. Jakiej liczbie osób ma służyć? Czy ma znaleźć się w nim miejsce do pracy? A może przestrzeń do zabawy dla dzieci? Czy będziemy tu oglądać telewizję? Przemyślenie tych kwestii pozwoli na takie zaprojektowanie przestrzeni, że będzie ona przyjazna, znajdzie się w niej miejsce na przechowywanie niezbędnych rzeczy, a wciąż będzie prosta i przestronna. Szukajmy zatem funkcjonalnych rozwiązań i czystych form; kiedy połączymy je z naturalnymi, przytulnymi tkaninami, jesteśmy już na dobrej drodze do stworzenia salonu w stylu Japandi. 

Na posadzce z drewnianych desek połóżmy duży, miękki dywan bądź taki wykonany z juty. Jeśli nie obawiamy się zbyt ascetycznej aranżacji, możemy zdecydować się też na beton. W estetyce Japandi istotne jest osiągniecie atmosfery relaksu, zatem rozległa, głęboka i miękka sofa wydaje się najlepszym wyborem. Jeśli nie ogranicza nas przestrzeń, możemy pozwolić sobie na dostawienie foteli; kiedy wybierzemy dwa różne, stworzymy ciekawszą kompozycję. Mogą to być fotele o łagodnej, zaokrąglonej linii lub minimalistyczne rodem ze Skandynawii- na metalowym stelażu. Przestrzeń wypoczynkową uzupełnijmy stolikami; kawowy może być wykonany z drewna i mieć organiczną formę, czy z kamienia i posiadać zaoblone krawędzie. Obok sof często pojawiają się stoliki pomocnicze, są niewielkie i nie muszą być stolikiem w klasycznym rozumieniu tego słowa. Może być to niski, drewniany taboret. Na stolikach i regałach połóżmy książki, poustawiajmy wazony, szklane czy ceramiczne. Stonowaną paletę ciepłych barw przełamie minimalistyczna, roślinna aranżacja. W przestrzeni salonu zadbajmy o właściwe oświetlenie sprzyjające odpoczynkowi. Wprowadźmy również boczne światło za pomocą lamp stołowych czy podłogowych.

Kuchnia

Kuchnia Japandi, tak jak wszystkie wnętrza w tym stylu, jest minimalistyczna i funkcjonalna, z powściągliwą dekoracją w estetyce wabi - sabi. Doskonale sprawdzi się więc w przestrzeniach na otwartym planie, gdzie tuż obok niej funkcjonuje salon z jadalnią. Użyjmy kontrastów, projektując to pomieszczenie - niech pojawią się tu jasne i ciemne barwy oraz to co tradycyjne i to, co w zgodzie z najnowszymi trendami. Japandi uwielbia naturalne materiały - sięgnijmy więc po kamienne blaty i drewniane fronty. Zadbajmy, by w kuchni znalazło się niewielkie miejsce, w którym będziemy mogli wyeksponować ceramiczne kubki czy miseczki; może to być wisząca półka lub częściowo otwarte fronty szafek. Fronty zazwyczaj są proste, otwierane na klik, bądź z uchwytem frezowanym we froncie czy drewnianym. Kuchnia Japandi jest funkcjonalną, dobrze zorganizowaną przestrzenią. Stosowanym tu rozwiązaniem są na przykład systemy kieszeniowe, o których pisałam w artykule "Nowoczesna kuchnia - czyli jaka?"

Na suficie najczęściej zobaczymy oprawy natynkowe, reflektory; pojawiają się też systemy szynowe, które dają nam swobodę w ustawieniu punktów świetlnych w tych miejscach i pod takim kątem, jaki dokładnie potrzebujemy. Nie tylko oświetleniową funkcję, ale też dekoracyjną będą miały lampy nad stołem lub wyspą. Sprawdzi się połączenie lampy odwołującej się do japońskiej estetyki (np. papierowej) nad stołem i minimalistycznej, skandynawskiej - nad wyspą.

Sypialnia

Sypialnia Japandi to spokojna przystań. Duże łóżko nie zwraca uwagi swoją formą, często nie posiada nawet wezgłowia, ewentualnie proste- drewniane. To, co bardziej rzuca się w oczy to miękka, lniana lub jedwabna pościel, poduszki z lnu czy bawełny i wełniane narzuty. Atmosferę ciepła stworzą również przyjemne w dotyku, duże dywany. Nie odnajdziemy tu zbyt wielu mebli; obok łóżka i szaf o prostych, drewnianych frontach znajdą się oszczędne w formie stoliki nocne ze skandynawskimi lampami. W sypialniach o większym metrażu, przy łóżku można zobaczyć drewniane ławki (na których możemy poukładać książki lub koce), a także proste krzesła w dobrym wzornictwie. Zadbajmy o nastrój w sypialni; miękkie światło zyskamy, gdy użyjemy lamp z bawełnianymi kloszami oraz zapalimy świece.
 
Łazienka
 
Jeśli mówimy o japońskim podejściu do projektowania i zachowaniu umiaru, to myślę, że łazienka będzie najlepszym przykładem. To najczęściej niezwykle minimalistyczne wnętrze utrzymane w duchu SPA. Na ścianach mogą pojawić się płytki imitujące kamienie czy beton, ale równie częstym rozwiązaniem będą tynki gliniane czy wapienne. Możemy zdecydować się na jasną paletę barw i dodać kontrast w postaci drewna i plam czarnego koloru, bądź ciemną z szarymi płytkami i pastelowymi kolorami w opozycji. Centralnym punktem łazienki jest zazwyczaj wanna lub prysznic. Jeśli pozwala nam na to miejsce, wybierzmy drzwi prysznicowe bez ram, typu walk-in, bądź prostą, wolnostojącą wannę o owalnym kształcie. W łazience należy dobrze przemyśleć kwestię przechowywania; to co możliwe schowajmy za zamkniętymi frontami szafek. Jeśli nie chcemy, by łazienka wypadła zbyt ascetycznie, możemy pokusić się o dodanie dywaników z juty czy wiklinowych koszy. Główne oświetlenie to przeważnie oprawy natynkowe, reflektory czy lampy ze szklanymi bądź wiklinowymi kloszami.
 
Domowe biuro
 
Choć sposób pracy zmienił się w ostatnich latach i wiele osób pracuje z domu, to nie każdy może wydzielić w domu osobny pokój na domowe biuro. Niezależnie jednak, czy biuro będzie wydzielonym kącikiem czy większym, odrębnym pomieszczeniem, zadbajmy o to, żeby móc pracować spokojnie i efektywnie. W przestrzeni Japandi biurka są zazwyczaj drewniane i mają lekką, ażurową konstrukcję. Jeśli to możliwe, ustawcie je przy oknie; światło dzienne wpłynie pozytywnie na Waszą pracę, a widok przez okno pozwoli się zrelaksować w przerwie. Zadbajcie o porządek i organizację miejsca pracy; dokumenty i potrzebne rzeczy pochowajcie za zamkniętymi frontami szafek. To pomoże Wam skupić się na pracy. Miłym akcentem będzie wazon nieopodal biurka z roślinną kompozycją i kilka pięknych przedmiotów wyeksponowanych na półce.
 
Zdjęcia Pinterest.