Droga do pięknego wnętrza - od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy właśnie rozpoczęliście budowę domu, podpisaliście umowę z deweloperem czy szykujecie się do remontu, jest kilka punktów, które warto przemyśleć w pierwszej kolejności szykując się do urządzenia wnętrza. Nie zawsze możliwe jest dokonanie inwentaryzacji (pomiarów) przed przystąpieniem do projektu; przy kupnie mieszkania od dewelopera, warto jest poprosić go o rzuty architektoniczne i branżowe, tj. takie, na których zaznaczone będą podłączenia elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Jeśli budujecie dom, wszystko co potrzebne, znajdziecie w projekcie.

Zmiany w układzie ścian działowych/ korekta otworów w ścianach nośnych itp.
 
Szczęśliwi ci, którzy znaleźli dom czy mieszkanie z takim rozkładem wnętrz, który odpowiada im w stu procentach. Przeważnie jednak konieczne jest wprowadzenie zmian w układzie ścian działowych - możemy np. zrezygnować z trzech pokoi i stworzyć dwa wygodniejsze pomieszczenia, zaprojektować sypialnię z łazienką, która mieści się za szklaną ścianą zamiast murowaną czy powiększyć kuchnię kosztem spiżarni. Warto zatem przemyśleć w jaki sposób żyjemy, co naprawdę jest nam potrzebne, zwłaszcza, kiedy mamy ograniczoną przestrzeń. Projektowałam domy, gdzie łazienki nie musiały być przestrzenne, a inwestorom zależało na możliwie największej części dziennej i też takie, w których marzono o salonach kąpielowych a w sypialni wystarczyło, że zmieściło się łóżko. Jeśli zaś mówimy o ścianach nośnych, to tak, jest możliwa korekta wielkości otworów czy wprowadzenie nowych; oczywiście wszystko jest ustalane indywidualnie w zależności od danej inwestycji.
 
Funkcjonalność
 
Opracowując zmiany w układzie ścian działowych, warto już zdawać sobie sprawę z wielkości mebli i urządzeń jakie mają się znaleźć w naszym domu. Jeśli pracujemy na rzutach od dewelopera zwróćmy uwagę czy meble są narysowane w skali, tj. w rzeczywistych wymiarach. Na tym etapie trzeba już przemyśleć wymiary i umiejscowienie wszystkich urządzeń i mebli w kuchni (jak duża lodówka? zmywarka? jakie sprzęty w zabudowie?), wyposażenie łazienki (czy prysznic typu walk-in czy kabina? wanna? jedna umywalka czy dwie?), sypialni (jak duże łóżko?), części dziennej (czy sofa rozkładana? Jeśli tak, to przewidzieć miejsce na jej rozłożenie) itd. Warto też przeanalizować kwestię przechowywania. Dobrze opracowane sprawi, że wnętrze będzie funkcjonalne a każda rzecz znajdzie swoje miejsce. A zatem ile dokładnie przestrzeni potrzebuję na ubrania, książki, buty; jak z przechowywaniem w kuchni?
 
Elektryka
 
Kiedy już opracujemy zmiany w układzie ścian działowych i przemyślimy ustawienie mebli i potrzebnych sprzętów, zabierzmy się za podłączenia elektryczne. Możemy zacząć od oświetlenia. Jeśli lubimy czytać w łóżku, postawmy na małe kinkiety, a dodatkowo na szafkach nocnych klimatyczne lampy stołowe. Jeśli marzy nam się podświetlenie pośrednie ścian, czas przewidzieć miejsce na podłączenie taśmy led. Rozplanujmy włączniki zważając na kierunek otwierania się drzwi, przy których się znajdą. Zastanówmy się gdzie konkretnie chcemy umieścić gniazdka. Jak dużo ich należy zamontować nad blatem kuchennym, żeby móc włączyć wszystkie sprzęty i pozostawić kilka wolnych? Być może okaże się potrzebne także gniazdko w podłodze, kiedy planujemy postawić sofę na środku salonu? Jeśli chcemy umieścić gniazdka nad szafkami nocnymi, to jakiej wysokości będą te szafki?
 
Dom inteligentny
 
Choć system smart home jest bezprzewodowy i wiele udogodnień możecie wprowadzić nawet jeśli już zamieszkacie, to w niektórych przypadkach konieczne jest poprowadzenie kabli. Stąd doradzałabym już na początku projektowania podjęcie tego tematu. Z poziomu jednej aplikacji będziecie mogli sterować oświetleniem, roletami, temperaturą w pomieszczeniach czy monitoringiem i alarmem. Dom inteligentny dostosowuje się do Waszego trybu życia, pozwala na stworzenie wielu różnych scenariuszy - przykładowo możecie zaprogramować konkretne sceny z oświetleniem i roletami - jak mają się zachować kiedy będziecie chcieli obejrzeć film a jak, kiedy przyjdą znajomi? Co ważne, system dba o optymalizację wydatków oraz powiadamia o niebezpiecznych zdarzeniach. Kiedy ze zmywarki zacznie wylewać woda, system powiadomi Was o tym w aplikacji i dodatkowo zamknie jej dopływ. Wy możecie być wówczas daleko, bo Waszym domem możecie sterować z każdego miejsca na świecie.
 
Budżet
 
Przed przystąpieniem do projektu powinniśmy wstępnie określić koszty urządzenia wnętrza. Wypiszmy wszystkie pomieszczenia jakie znajdują się w domu/mieszkaniu i wskażmy jakie wyposażenie znajdzie się w każdym z nich. Oszacujmy wstępnie ceny poszczególnych produktów, nie zapominając o wpisaniu do kosztorysu również wynagrodzeń wykonawców, materiałów, kosztów montażu, dostaw. Dobrze jest kupno wyposażenia wnętrza podzielić na etapy i przemyśleć, czy wszystkie będą od razu realizowane. Być może lepiej poczekać i piękny, drewniany stół kupić za jakiś czas? To moment, żeby zastanowić się również na czym najbardziej nam zależy; w co chcemy zainwestować więcej, a w co mniej. Opierając się na swoim doświadczeniu powiem tylko - inwestujcie w podłogi, listwy przypodłogowe, drzwi, blaty kuchenne, farby ścienne i sufitowe oraz ceramikę do łazienki. 
 
Inspiracje 
 
Zapisujcie zdjęcia wnętrz, które Wam się podobają, oglądajcie, czytajcie, odwiedźcie studia kuchenne, sklepy z wyposażeniem wnętrz, weźcie udział w targach wnętrzarskich. To działanie pozwoli Wam poszerzyć perspektywę, dowiedzieć się czego tak naprawdę potrzebujecie, co Wam się podoba i co jest dostępne na rynku. 
 
Choć wszystkie wyżej wymienione kwestie mogą wydawać Wam się dziś trudne, to zapewniam, że przy współpracy z projektantem już tak nie jest. Zatem zapraszam do kontaktu;-)
 
Pierwsze zdjęcie - projekt Aleksandra Dobosz
Pozostałe - Pinterest