Wszystko co chcielibyście wiedzieć o panelach podłogowych - winylowych i laminowanych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych? Czy w marketach budowlanych znajdziemy takie produkty, które posłużą lata? Jakie są rodzaje, sposoby montażu i ceny paneli podłogowych? Na jaką posadzkę się zdecydować, kiedy planujemy instalację ogrzewania podłogowego? Na te i inne pytania, poszukam dziś odpowiedzi w rozmowie ze specjalistą od podłóg w showroomie, do którego często wracam w ramach swojej pracy - A&A Wnętrza . Wracam nie tylko ze względu na przemiłą obsługę, ale przede wszystkim ze względu na pełen profesjonalizm. Showroom posiada w swojej ofercie m.in. panele od Pergo i Tarkett.

Zacznijmy od paneli winylowych. Co wiemy o ich budowie?

Panel winylowy składa się z polichlorku winylu, który nadaje zarówno stabilność konstrukcji, jak i odpowiada za warstwę użytkową (ścieralną). W przypadku podłóg ze sztywnym rdzeniem (Rigid Core) mamy do czynienia dodatkowo z specjalnym rdzeniem kompozytowym, który usztywnia panel. 

Możemy wyróżnić trzy różne systemy montażu paneli winylowych, dzięki którym możliwe jest dostosowanie się do potrzeb i sytuacji klienta. Opowiedz proszę o każdym z tych systemów.

Montaż klejony zapewnia największy wybór wzorów, najlepsze przewodnictwo cieplne i akustykę. Jeśli zdecydujemy się na wersję klejoną, w przypadku uszkodzenia jednego panela, łatwiej go wymienić niż w przypadku paneli laminowanych. Panele winylowe są wodoodporne, możemy zamontować je w łazienkach, przy odpływach liniowych, na ścianach itd. Winyl jest cichą podłogą, ma bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, co jest ważne, kiedy mamy w domu psy czy koty.

Każdy produkt jest dostępny w różnych klasach wynikających z grubości warstwy wierzchniej (ścieralnej) dekoru. U niektórych producentów (np. w jednej z kolekcji Tarkett) jest możliwość wyboru trzech jakości w wariancie klejonym - 0,3 mm, 0,55 mm i w wersji inwestycyjnej 0,7 mm. Przykładowo, jeśli klient chciałby zaprojektować łazienkę przy użyciu paneli winylowych, może użyć na ścianę klasę 0,3 mm a na podłogi 0,55 mm z zachowaniem dokładnie tego samego dekoru.

Wady? Potrzebny jest specjalistyczny montaż. Przed położeniem paneli winylowych klejonych należy starannie przygotować posadzkę, a to wykonuje się najczęściej przy użyciu wylewek, choć dostępne są również inne rozwiązania (specjalne podkłady do klejenia paneli winylowych).

Montaż klikany. Tutaj klient może zamontować produkt samodzielnie. To idealne rozwiązanie w przypadku remontu czy wymiany podłogi, jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego. Wymienię najważniejsze cechy takiego rodzaju montażu:

  • mniejsza oferta; często o grubości warstwy użytkowej tylko do 0,55 mm, czyli do mniej intensywnego użytkowania niż najmocniejsze podłogi klejone

  • dostępne również w formie paneli ze sztywnym rdzeniem (Rigid) – hybryda pomiędzy laminatem i panelem winylowym, często ze zintegrowanym podkładem (szybszy montaż)

  • większa tolerancja na niedoskonałości podłoża (ale nadal posadzka powinna być raczej równa; tolerancja do 3mm na 2mb)

  • pływający montaż  - musimy uważać na blokowanie podłogi

Montaż luźno kładziony (Looselay) jest idealny do wynajętych lokali komercyjnych (bez klejenia, przygotowania podłoża, łatwy w demontażu), ale wymaga dobrego podłoża. W tej formie jest dość ograniczony wybór wzorów; to raczej niszowe rozwiązanie. Należy jednak przyznać, że taki rodzaj montażu zapewnia nam najłatwiejszą wymianę pojedynczych paneli.

Klienci mogą obawiać się paneli winylowych, bo nie przypominają w wyglądzie tradycyjnej deski, co możemy im powiedzieć?
 
Szwedzki Tarkett czy belgijskie Pergo pochodzą z krajów, gdzie świadomość ekologii jest dużo bardziej rozbudowana. Duża ilość naturalnego surowca użyta w produkcji jest tu kluczem, a także wykorzystanie w dużym stopniu surowca wtórnego.
 
Co możemy zrobić w momencie, w którym w całym mieszkaniu chcemy użyć paneli winylowych, a w łazience, tradycyjnie, zdecydujemy się na płytki? Jak zniwelować różnicę w wysokości podłóg?
 
Jeśli jesteśmy na etapie budowy, w którym nie wykonano jeszcze posadzek, optymalnym rozwiązaniem będzie wylanie pomieszczenia, gdzie będą płytki - niżej. 
W przypadku, kiedy rozmawiamy np. o mieszkaniu w stanie deweloperskim, możemy różnicę wysokości zniwelować wylewką na konieczną wysokość, aby zrównać się z pomieszczeniem gdzie będą płytki bądź zastosować listwę progową, która będzie odpowiednio docięta z każdej strony. Pergo posiada takie listwy dokładnie w tym dekorze, w którym jest podłoga.
 
W czym panele laminowane przewyższają te winylowe?
 
Przewyższają, jeśli chodzi o większą wytrzymałość produktu. Łatwiej zarysujemy panel winylowy, niż ten laminowany; jednak w panelach winylowych rysy mogą być mniej widoczne, ze względu na ich elastyczną strukturę. 
 
Na co uważać, gdy zdecydujemy się na kupno paneli winylowych w markecie?
 
Spora część paneli winylowych w marketach budowlanych, to panele samoprzylepne; ich warstwa klejąca, którą są pokryte od spodu, z czasem się utlenia i odkleja. Poza tym, grubość warstwy użytkowej tych paneli to jedynie 0,3 mm.
 
A przy kupnie paneli laminowanych?
 
Za wytrzymałość paneli odpowiada tak naprawdę płyta, z której jest wykonany panel. W większości przypadków spełnia ona minimum normy (pęcznienie do 18%). Kiedy zatem panele z marketu zawilgotnieją, mogą znacznie spuchnąć, w przeciwieństwie do paneli, w których płyta- rdzeń panela, jest wykonana z lepszej jakości surowca. Przy wyborze paneli, nie kierujmy się zatem jedynie grubością panela, a gęstością rdzenia. Zwróćmy też uwagę, że panele lepszej jakości typu Pergo, mają synchroniczną strukturę (tj. struktura pokrywającego panel laminatu drewnopochodnego, spójna jest z układem słojów drewna na rysunku deski), wprasowaną fugę oraz w większości kolekcji odporność na zalanie do 24h - to m.in. odróżnia je od paneli marketowych.
 
Co z obciążeniem paneli laminowanych? Jest to podłoga pływająca.
 
Przy montażu np. mebli kuchennych, powinno się wykonać otwory w panelach w taki sposób, żeby meble nie blokowały paneli. Pamiętajmy też, że w przypadku zastosowania podłogi pływającej, musimy oddzielać poszczególne strefy progami. Może się okazać, że ze względu na układ pomieszczeń, konieczne będzie również wprowadzenie takiego podziału w pomieszczeniu. W przypadku wątpliwości warto wysłać rzut własnego mieszkania do producenta.
 
Jaki produkt najlepiej sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego?
 
Dobrze sprawdzą się panele winylowe klejone w przypadku ogrzewania podłogowego oraz w przypadku nowo wybudowanych inwestycji. W przypadku winylu montowanego na kilk, należy uwzględnić jeszcze podkład, który będzie dodatkową warstwą oporu, oraz dwie poduszki powietrzne, jedną między podkładem a winylem, drugą między podkładem a podłogą, więc ten klikany wypadnie gorzej niż klejony. Należy jednak przyznać, że panel winylowy montowany na kilk, będzie wciąż lepszym wyborem niż panel laminowany. Najlepszym przewodnikiem cieplnym będzie zaś płytka ceramiczna; jest ona jednak dużo chłodniejszym pokryciem podłogowym, w czasie kiedy nie ogrzewamy domu. W temperaturze pokojowej panele winylowe są zbliżone w odczuciu ciepła do drewna, panel laminowany będzie chłodniejszy.
 
Z jakimi kosztami trzeba się liczyć myśląc o panelach w Waszej ofercie?
 
W ofercie firmy Pergo, panele winylowe klejone są od 149 zł/m2, panele winylowe montowane na klik od 169 zł/m2. Panele laminowane z technologią Aquasafe od 99 zł/m2. Patrząc całościowo, panele winylowe jako rozwiązanie będą około 20% droższe niż laminat. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że panele winylowe możemy odświeżyć po jakimś czasie w przeciwieństwie do laminowanych. Dodatkowo, przy ogrzewaniu podłogowym, ta inwestycja zwróci się w niższych rachunkach.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
Wywiad przeprowadzony w showroomie A&A Wnętrza.

Adres sklepu:

ul. Złotoryjska 11-15, 59-220 Legnica