Kuchnia, jadalnia i salon- połączenie tych pomieszczeń w jednej, otwartej przestrzeni, stało się normą w ciągu ostatnich lat. I o ile jadalnia z salonem potrafią pięknie ze sobą współgrać, to pojawia się pytanie co z kuchnią? Czy zawsze chcę mieć sprzęty i blaty kuchenne na widoku? Co zrobić, kiedy przychodzą goście a ja chciałabym, żeby bałagan w kuchni, który powstał na skutek przygotowań do wspólnego biesiadowania, zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki?
Jak dziś wyglądają nowoczesne kuchnie? Jakie są trendy w projektowaniu kuchni i czy te trendy wychodzą nam naprzeciw?
Jednym z pomysłów jest stworzenie tzw. "szafki śniadaniowej". Na czym to polega? Za dwoma frontami wysokiej zabudowy tworzymy mini wersję kuchni. Znajdzie się tu miejsce na blat służący do szybkiego przygotowania posiłku, to na nim ustawimy czajnik, toster czy ekspres do kawy. Nad blatem- najchętniej otwarte półki, standardowej głębokości, ok. 32 cm, bądź głębszej, na których będziemy w stanie wstawić mikrofalówkę. Tuż pod blatem- wygodne szuflady. To tu pomieścimy wszystko, co potrzebne do szybkiego przygotowania śniadania. Opcjonalnie na wewnętrznej stronie frontów możemy stworzyć wąskie półki, rozwiązanie jak w standardowej lodówce. Zwróćmy też uwagę na aranżację wnętrza szafki. Jej wnętrze może różnić się od materiałów wybranych dla reszty kuchni, co czyni taką szafkę bardziej interesującą. Wszystko zależy od projektu i naszej inwencji.
Za wysokimi drzwiami ukryjemy nie tylko szafkę śniadaniową. Możemy pójść o krok dalej i schować wręcz całą kuchnię. Z powodzeniem zasłonimy urządzenia w wysokich zabudowach, takie jak piekarniki, mikrofalówki, ekspresy do kawy czy też zlew bądź wysuwane blaty. Pamiętajmy jednak, żeby przewidzieć odpowiednią głębokość tych szafek, tak, aby udało się zamknąć wszystkie urządzenia za drzwiami.
Popularnym już rozwiązaniem stało się stworzenie wejścia do spiżarni za frontem wysokiej zabudowy. To z pewnością sposób na wizualne uporządkowanie przestrzeni. Gdy ktoś wchodzi do naszej kuchni, nie spodziewa się, że za jednym z frontów znajduje się tajemnicze przejście do spiżarni.
Jak w takim razie zamykać i otwierać całe obszary kuchni tak, żeby było to wygodne? Możemy skorzystać z różnych sposobów otwierania wysokich drzwi kuchennych. Chociaż systemy kieszeniowe (fot.2,6,7,8,10) wydają się najbardziej intuicyjne i funkcjonalne. Drzwi otwieramy do pewnego momentu standardowo, żeby potem jednak całe skrzydło ukryć w korpusie między szafkami. Otwarte więc zupełnie fronty stają się wręcz niewidzialne i nie wpływają zupełnie na nasz sposób poruszania się w kuchni.
Systemy kieszeniowe możemy zrealizować z drzwiami pojedynczymi lub podwójnymi i to od tego zależy jaką szerokość kieszeni trzeba przewidzieć. W przypadku drzwi pojedynczych to ok. 10 cm, a w przypadku tych podwójnych jest to 15 cm.
Znacznie tańszym rozwiązaniem niż system kieszeniowy będą na pewno drzwi otwierane standardowo (fot.3,4).Pamiętajmy jednak, że musimy przewidzieć ten fakt w projekcie kuchni. Otwarte fronty nie powinny blokować dostępu do ważnych punktów na mapie pomieszczenia, tj. zlewu, zmywarki, czy płyty grzewczej. Pomysłem może być też montaż drzwi składanych (fot.5), które co prawda nie znikną całkowicie jak te w systemie kieszeniowym, ale za to zostawią więcej przestrzeni niż standardowo otwarte fronty.
Jaka jest zatem nowoczesna kuchnia? To z pewnością przestrzeń, która nam służy, jest uporządkowana i funkcjonalna. I to nie tylko za sprawą niezwykle popularnych systemów cargo, ale też projektowych rozwiązań, które z roku na rok są coraz bardziej udoskonalane.
Zdjęcia Pinterest