Światło i jego rola we wnętrzach

Światło kreuje atmosferę we wnętrzach, wpływa na ich funkcjonalność. Ciężko nie docenić jego roli. Odpowiednio dobrane światło sztuczne sprawi, że w pomieszczeniach będziemy czuli się komfortowo, a codzienne czynności nie sprawią kłopotu. 

Przy projektowaniu wnętrz, warto zacząć od funkcjonalnego aspektu oświetlenia.  Światło jest bowiem niezbędne do wykonywania różnych czynności we wnętrzu, takich jak czytanie, gotowanie, sprzątanie czy praca biurowa. Odpowiednie oświetlenie pozwala na wygodne i bezproblemowe wykonywanie tych czynności. Przykładowo jeśli tworzymy projekt kuchni, sprawdźmy czy blaty robocze są dobrze oświetlone. Najczęstszy błąd to projektowanie jednego głównego punktu z oświetleniem na suficie. Wówczas sami tworzymy cień na blatach. Idealnym rozwiązaniem jest więc poprowadzenie oświetlenia sufitowego dokładnie nad blatem oraz dodanie oświetlenia podszafkowego, bądź kinkietów, jeśli w naszej kuchni nie przewidujemy szafek wiszących.

Światło pomoże nam również wydzielić funkcjonalne strefy we wnętrzach. Gdy w otwartej przestrzeni salonu z jadalnią zawiesimy jedną lampę nad stołem, a drugą nad stolikiem kawowym w części wypoczynkowej, to wizualnie wyodrębnimy dwie oddzielne przestrzenie.

Kolejną, niezmiernie ważną rolą światła jest wpływanie na atmosferę i nastrój we wnętrzu. To samo pomieszczenie może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od barwy światła. Ciepłe światło wydobędzie z materiałów wykończeniowych ciepłe tony, zimne przeciwnie. Światło żółte lub pomarańczowe stworzy przytulny i relaksujący nastrój, natomiast światło białe lub niebieskie da wrażenie czystości i świeżości. Ciepłe światło świetnie sprawdzi się w salonie, sypialni a także w kawiarniach czy restauracjach. Zaś światło o chłodniejszej barwie, idealnie nadaje się do pomieszczeń, gdzie potrzebne jest silne oświetlenie, takich jak biura, gabinety lekarskie czy magazyny.

To, co każdy z nas na pewno dostrzegł nie raz, to to jak pięknie potrafią wyglądać podświetlone elewacje budynków, gdy spacerujemy wieczorem. Światło może też oczywiście podkreślać i uwydatniać architektoniczne elementy we wnętrzach, takie jak łuki, kolumny czy sklepienia. Odpowiednie oświetlenie może również pomóc w stworzeniu wrażenia większej przestrzeni, np. łazienki. Dość często spotyka się rozwiązanie, w którym taśmy ledowe zamontowane w suficie podwieszanym nad prysznicem, sprawiają, że sufit w tej części łazienki wydaje się wyższy i sugeruje, że znajduje się tam świetlik.

Nie możemy zapomnieć także o dekoracyjnej funkcji oświetlenia. Lampy nie tylko oświetlają pomieszczenie, ale również dodają mu charakteru i stylu. Jeśli zdecydujemy się na wnętrze w stylu boho, całość dopełnią duże wiszące lampy z wikliny, bambusa czy włókna bananowca. Jeśli naszym zamiarem jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni, możemy zdecydować się np. na oprawy punktowe czy systemy szynowe. We wnętrzach w stylu Hampton świetnie zaś sprawdzą się okazałe, stołowe lampy z ceramicznymi podstawami i jasnymi, bawełnianymi kloszami.

Rynek dziś przepełniony jest oświetleniem w różnych formach, stylach, materiałach. Jakie właściwie rodzaje oświetlenia dziś proponuje?

Na suficie możemy zamontować:

  • oprawy natynkowe - to rodzaj oświetlenia, które montuje się bezpośrednio na powierzchni sufitu. Kiedy nie mamy sufitu podwieszanego, a zależy nam na równomiernym oświetleniu wnętrza, to jest to idealne rozwiązanie. Oprawy te charakteryzują się łatwością montażu i demontażu, co umożliwia szybką i łatwą zmianę oświetlenia.

  • oprawy wpuszczane - montowane są w suficie podwieszanym, co pozwala im na płaskie i bezramkowe dopasowanie do powierzchni. Oprawy te są bardzo popularne w nowoczesnym designie wnętrz i są stosowane zarówno w domach, jak i w biurach, sklepach etc. Oprawy wpuszczane tak jak natynkowe mogą być wyposażone w różne rodzaje źródeł światła, w tym żarówki halogenowe, LED i inne. Mogą być również sterowane za pomocą różnych systemów sterowania, takich jak przełączniki, ściemniacze, piloty lub inteligentne systemy domowe.

  • reflektory - skupiają światło w jednym kierunku. Mogą być stosowane jako oświetlenie główne lub kierunkowe, w zależności od potrzeb użytkownika. Idealnie nadają się do tworzenia punktów akcentujących, takich jak oświetlenie obrazu, mebla lub elementu architektonicznego, który chcemy podkreślić.

  • systemy szynowe - to rodzaj oświetlenia, który polega na zamontowaniu szyny na suficie i umieszczeniu w niej różnych elementów oświetleniowych, takich jak oprawy, reflektory, punkty świetlne i inne. Systemy szynowe pozwalają na łatwe i szybkie instalowanie, demontowanie oraz wymianę różnych elementów oświetleniowych w dowolnej konfiguracji, co zapewnia elastyczność w projektowaniu oświetlenia i łatwość w dostosowaniu oświetlenia do zmieniających się potrzeb użytkowników.

  • oświetlenie pośrednie - takie, w którym źródło światła jest ukryte, dzięki czemu emitowane światło jest słabsze i bardziej rozproszone. Uzyskuje się je poprzez zamontowanie taśm LED w sufitach podwieszanych bądź w ścianach z użyciem np. płyt gipsowo - kartonowych. Ukryta taśma daje miękkie, dekoracyjne światło.

  • oprawy wiszące - nie tylko oświetlają, ale też dekorują przestrzeń. Ogromny wybór na rynku sprawia, że odnajdziemy lampę odpowiednią do dosłownie każdej przestrzeni. Lampy wiszące możemy wieszać nie tylko nad stołami i stolikami kawowymi. Świetnie sprawdzą się też przy umywalkach w łazience, nad stolikami nocnymi, nad biurkiem etc.

Nie mniej ważną rolę odgrywa we wnętrzach oświetlenie ścienne, podłogowe i stołowe.

  • Kinkiety pozwalają na dodanie do pomieszczenia ciepłego i przyjemnego oświetlenia oraz stworzenie stylowego elementu dekoracyjnego. Posiadają wiele różnych zastosowań. Zamontowane w łazience, z obu stron umywalki dobrze doświetlą twarz, a te przy łóżku, regulowane, zapewnią doskonałe oświetlenie do czytania. Zamontowane na ścianie pokrytej tapetą, cegłą czy tynkiem strukturalnym podkreślą jej fakturę.

  • Lampy podłogowe - jak kinkiety, mogą spełniać nie tylko dekoracyjną funkcję. W zależności od typu lampy, mogą dawać skierowane, punktowe światło lub rozproszone, które równomiernie oświetli pomieszczenie.

  • Lampy stołowe - postawione np. przy sofach na stolikach bocznych stworzą dobry nastrój do długich rozmów